Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Česká republika musí přednostně a rychle začít investovat do strukturálně postižených regionů, aby zvrátila růst nerovností a zvyšující se regionální rozdíly (29.01.2019)

Za účasti desítek zástupců ze strukturálně postižených regionů (Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj), zástupců obou komor Parlamentu, europoslanců, předsedy vlády Andreje Babiše i dalších členů vlády se v Senátu uskutečnilo veřejné slyšení k hospodářské a sociální situaci v těchto regionech.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Vystupující poukázali zejména na pokračující rozevírání nůžek mezi těmito regiony a zbytkem republiky, a tedy dlouhodobé selhávání stávajícího pojetí kohezní a regionální politiky.

"Myslím, že vláda už jasně vnímá, jak vážnému problému musí čelit, zejména s ohledem na negativní vývoj v severozápadních Čechách. Věřím, že se problematika strukturálně postižených regionů stane pravidelnou agendou vlády a bude tento problém řešit systematicky a jinak než posledních 20 let," konstatoval po skončení veřejného slyšení jeho iniciátor a garant, senátor Zbyněk Linhart.

"Je zcela evidentní, že tyto regiony musíme proti ostatním výrazně zvýhodnit, abychom tyto negativní trendy dokázali zastavit a posléze zvrátit. Byly představeny soubory nástrojů, co lze podnikat, jako jasné zacílení a využití finančního rámce EU 2021 – 2027 přednostně ve prospěch těchto nejpotřebnějších regionů, národní investiční plán, zvýšená podpora podnikatelů, upravená daňová a hospodářská politika, lepší rozpočtové určení a přerozdělování daní jako například v Německu, přednostní budování veřejné infrastruktury a občanské vybavenosti v postižených regionech, dlouhodobé investice do lidí a vzdělání atd. Čeká nás dlouhá cesta a musíme zajistit, aby dnešní pozornost, zaměřená na strukturálně postižené regiony, nebyla nikým v příštích letech upozaděna, ale začala co nejdříve přinášet hmatatelné výsledky, to je konečně zlepšovat kvalitu života lidí, kteří v těchto regionech žijí," uzavřel senátor Linhart, který je předsedou senátního Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí.

 

Eva Davidová, 29.01.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

29.01.2019 09:30 17. veřejné slyšení Senátu na téma „Situace ve strukturálně postižených regionech“