Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Předseda Senátu v Bratislavě jednal o společných česko-slovenských oslavách 17. listopadu (06.02.2019)

Jaroslav Kubera dostál letité tradici a svou první zahraniční návštěvu směřoval na Slovensko. Jednal s prezidentem, premiérem, šéfem Národní rady a ministrem zahraničí, krátce se setkal také s krajany. Se svým protějškem Andrejem Dankem se domluvili na tom, že předsedové parlamentů zemí Visegradské skupiny (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) zamíří 17. listopadu společně na Národní třídu v Praze, kde si připomenou 30. výročí sametové revoluce.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim

Předseda Senátu Jaroslav Kubera se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim

V úvodu jednodenní návštěvy Bratislavy zamířil Jaroslav Kubera za prezidentem Andrejem Kiskou, spolu jednali o aktuální politické situaci v obou zemích, přímé volbě starostů nebo o výuce slovenštiny na českých školách. „Pan prezident je zastáncem přímé volby starostů, já jsem opatrnější, protože si uvědomuji, že před zavedením přímé volby, která je sama o sobě líbivá, by mělo být řečeno, jak zamezit problémům, které v důsledku přímé volby mohou nastat – např. když je přímo zvolený starosta paralyzován nesouladem se zastupiteli, kteří jsou v opozici a nedovolí mu rozhodovat podle svého přesvědčení,“ uvedl Kubera.

S předsedou Národní rady Andrejem Dankem plánovali společné oslavy výročí Sametové revoluce, při kterém by přímo na Národní třídě měli zavzpomínat na události před 30 lety společně čelní představitelé Česka, Slovenska i dalších evropských zemí. „Plánujeme přípravy vzpomínkových akcí, aby byly důstojné a aby nebyly zneužity politicky. Má to být především oslava a připomínka událostí, které vedly ke svobodnému a demokratickému uspořádání naší země,“ řekl Jaroslav Kubera na tiskovém briefingu po společném jednání se svým slovenským protějškem. Kubera už získal příslib účasti ze strany Slovenska a Polska.

V Bratislavě jednal také s premiérem Peterem Pellegrinim a ministrem zahraničí Miroslavem Lajčákem. Kromě vynikajících vzájemných vztahů mají obě země velmi podobné postoje k většině zahraničních témat. „Zdá se mi, že Češi a Slováci mají tak pevné a blízké vztahy, až je problém vůbec najít téma, o kterém bychom se neshodli,“ poznamenal Kubera, který na Slovensku mezi lety 1969 a 89 pracoval.

Svou první oficiální návštěvu zakončil vzpomínkou na T. G. Masaryka u jeho sochy v centru Bratislavy, kam položil společně se čtveřicí senátorů květiny a také hovořili s krajany pocházejícími z Česka žijícími v Bratislavě.

Eva Davidová, 06.02.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

06.02.2019 00:00 Bratislava, Slovenská republika Předseda Senátu PČR J. Kubera spolu s předsedou Klubu Starostové a nezávislí a místopředsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR P. Holečkem, předsedou Stále komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR J. Dienstbierem, místopředsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR Z. Nytrou a místopředsedkyní Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu PČR A. Šromovou oficiálně navštíví Slovenskou republiku.