Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Konference v Senátu: "Hrozí našim dětem digitální demence?" (28.02.2019)

V dnešní době jsou děti vystaveny digitálním médiím, zejména počítačům, tabletům a chytrým telefonům, případně televizi. Nadměrné užívání těchto digitálních technologií přitom prokazatelně ohrožuje lidské zdraví. Jedná se například o poruchy vývoje řeči, zraku, spánku, soustředění, ADHD, závady samostatného myšlení až může vést i k problémům s navazováním kontaktů od útlého věku. Děti pak žijí spíše ve virtuální realitě a zcela jim chybí každodenní vzorce chování.

Ve světě digitálních technologií je proto velice důležitý návrat ke knize, sociálním kontaktům a diskuzi v rodině. Nezastupitelnou roli v tomto ohledu hrají také školy, kde by se děti měly učit vzájemně komunikovat a nepodléhat falešné představě o tom, jaký je jejich život skrze digitální technologie. Patří vlastně mobilní telefony do škol?

V rámci digitálních technologií bychom samozřejmě neměli zapomínat na kybernetickou kriminalitu, které jsou uživatelé často vystaveni. Jak předcházet kyberšikaně a užívat technologie bezpečně?

Nejen o tom se bude diskutovat na konferenci „Hrozí našim dětem digitální demence?“

Program konference je na webových stránkách Senátu.

Tiskový briefing se uskuteční ve 14:00 ve Frýdlantském salonku, vstup přes recepci A. Akreditace médií na adrese davidovae@senat.cz.

Na tiskové konferenci vystoupí:

- senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová (téma: problémy spojené  s nadužíváním digitálních technologií u dětí),

- za institut Re:Life psycholožka Zuzana Pavelcová (téma: změny u dětí, které způsobuje nadměrné užívání IT),

- Vít Richter - předseda Ústřední knihovnické rady (téma: návrat (nejen) dětí ke knihám),

- Jan Kršňák z Rodiny Offline, která se zaměřuje na podporu rodinného života v reálném světě a na bezpečné užívání technologií

- Jan Melša, vrchní komisař z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje (o kybernetické šikaně a kriminalitě, ohrožení dětí na internetu)

 

Eva Davidová, 28.02.2019