Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Jaroslav Kubera: Brusel nemá zájem o názory národních parlamentů, to je velká chyba (09.04.2019)

Předseda Senátu Jaroslav Kubera se společně s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem zúčastnil dvoudenní konference předsedů parlamentů zemí EU. Jaroslav Kubera při své první účasti na této každoroční konferenci zalitoval, že se jí nezúčastnili zástupci Evropského parlamentu, s výjimkou místopředsedkyně Evropského parlamentu Mairead McGuinness. Diskuse o budoucnosti EU po brexitu, o volbách do Evropského parlamentu, bezpečnosti a dalších společných tématech se zúčastnila padesátka parlamentních lídrů zemí EU a také kandidátských zemí, Islandu, Norska a Švýcarska.

Účastníci konference

Účastníci konference

 

Ve Vídni se v rámci konference evropských parlamentních lídrů uskutečnila řada bilaterálních jednání, předseda Senátu Jaroslav Kubera jednal se svým rakouským protějškem a také s novým předsedou Parlamentu Černé Hory. Zdůraznil, že je vždy přínosem scházet se u jednacího stolu a snažit se reformovat EU zevnitř, aby se neopakoval nešťastný příběh brexitu. „Členové Evropské komise by právě tady měli naslouchat hlasům jednotlivých členských států a také s parlamentními lídry hledat cesty, jak zlepšit obraz EU v očích veřejnosti. Vždyť právě teď před volbami do Evropského parlamentu je třeba lidem vysvětlovat, kam se Unie bude ubírat po odchodu Velké Británie a také jaké plány má do dalších let a desetiletí,“ uvedl Kubera.

Ten také sdělil, že souhlasí s požadavkem snížit po květnových volbách rozsah pravomocí Evropské komise. V otázce rozšíření EU je zastáncem integrace zemí západního Balkánu (Černá Hora, Srbsko a další). „Pokud tyto země neuvidí jasnou perspektivu členství v EU, tak jim hrozí, že se dostanou do sféry ruského vlivu, což si jistě nepřejeme,“ vysvětlil Kubera.

Dvoudenní návštěvu Vídně zakončil předseda Senátu slavnostním obědem s velvyslankyní a dalšími hosty, se kterými si společně připomněli osobnost rakouského arcivévody a kardinála Rudolfa Jana, který byl před 200 lety jmenován olomouckým arcibiskupem a stál u rozkvětu Olomouce a také celého regionu.

 

Eva Davidová, 09.04.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

08.04.2019 00:00 8.4.-9.4.2019, Vídeň, Rakouská republika Předseda Senátu PČR J. Kubera se zúčastní Konference předsedů Parlamentů zemí Evropské unie.