Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Česko a Slovinsko musí přispívat ke stabilitě na východě Evropy, shodl se Kubera s Kovšcou (24.04.2019)

Na pozvání předsedy Senátu Jaroslava Kubery zavítal do Česka na oficiální návštěvu předseda Národní rady Slovinské republiky Alojz Kovšca. Společně hovořili především o možnostech a perspektivách rozšiřování EU, energetice a opatřením proti suchu nebo o situaci v EU po odchodu Velké Británie.

Jaroslav Kubera a Alojz Kovšca

Jaroslav Kubera a Alojz Kovšca

Vedle prohlubování vynikající politické, hospodářské a kulturní spolupráce Česka a Slovinska hovořili parlamentní šéfové obou zemí především o vývoji uvnitř EU. Shodli se, že země západního Balkánu potřebují perspektivu a jasně daná kritéria, aby měli vizi, že se mohou začlenit do evropského společenství. „Právě letos si připomínáme 15. výročí vstupu Česka, Slovinska a dalších 8 zemí do EU, jednalo se o nejmasivnější rozšiřování EU v její historii. Právě naše země by se dnes společně měly zasadit o to, aby se situace na západním Balkáně zklidňovala. A aby Severní Makedonie, Albánie a další země měly jasně nastavené podmínky, za kterých mohou vstoupit do EU,“ uvedl Jaroslav Kubera při jednání se svým slovinským protějškem. Hovořili také o energetice a nových technologiích, včetně elektromobilů. „Jsem rád, že Česko nedotuje elektromobily. Podpora technologií musí být diverzifikovaná,“ uvedl Jaroslav Kubera a předseda slovinské Národní rady mu přitakal s výpočtem, že pokud by třetina slovinských řidičů přešla na elektromobily a chtěla je nabíjet ve večerních hodinách, tamní distribuční síť by zkolabovala.

Oba parlamentní lídři mluvili společně s dalšími členy delegace také o suchu v Evropě a jeho dopadech na zemědělství a spotřebitele. Oba jsou zastánci možné mezinárodní vodovodní sítě, která by v budoucnu mohla být součástí řešení nedostatku vody v Evropě.

Eva Davidová, 24.04.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

24.04.2019 10:15 Předseda Senátu PČR J. Kubera spolu s místopředsedou Senátu PČR M. Štěchem, místopředsedkyní Senátu PČR M. Horskou a místopředsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR P. Orlem oficiálně přijímá předsedu Národní rady Slovinské republiky J.E. pana Alojze Kovšcu.
24.04.2019 19:00 Předseda Senátu PČR J. Kubera pořádá za účasti místopředsedy Senátu PČR M. Štěcha, místopředsedkyně Senátu PČR M. Horské, předsedy Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Hampla, předsedy senátorského klubu „Klub Starostové a nezávislí“ a místopředsedy Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR P. Holečka, předsedy Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury a člena Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR J. Dienstbiera a místopředsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR J. Sobotky slavnostní večeři na počest předsedy Národní rady Slovinské republiky J.E. pana Alojze Kovšci.