Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

V Senátu se bude řešit stravování v lesních školkách (13.05.2019)

Stravování v lesních mateřských školách stále není legislativně ošetřeno. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská proto pořádá spolu s Asociací lesních mateřských škol odborný seminář, v jehož rámci se budou diskutovat aktuální posuny v debatě s Ministerstvem zdravotnictví a také zahraniční zkušenosti.

"Krajské hygienické stanice, které kontrolují stravování, znají jen školní jídelny nebo podnikání v pohostinství, tedy provozovny. Zvláštní zákon pak mají dětské tábory. Ve chvíli, kdy se stravou manipuluje kdokoliv jiný, například nezisková organizace – lesní klub, jedná se o činnost, na níž se pravidelná kontrola hygieny nevztahuje, protože se nejedná o provozovnu. S tím mají lesní mateřské školy problém," vysvětluje Miluše Horská.

Podle jejích slov patří lesní školky do našeho předškolního vzdělávání, a je proto třeba jim v této věci pomoci. S jejich zástupci chce jednat o dalších krocích a je připravena vstoupit i do dosavadních jednáních s Ministerstvem zdravotnictví.

"Ministerstvo zdravotnictví nám sice již naznačilo, kudy je potřeba jít, ovšem bohužel jsme se přes náš usilovný tlak zatím neposunuli. Teď je ideální příležitost při novelizaci zákona o ochraně veřejného zdraví," popisuje Tereza Valkounová, ředitelka Asociace lesních mateřských škol.

Seminář se uskuteční v Senátu 14. května v 10 hodin (místnost C352) a Asociaci se podařilo v rámci projektu podpořeného Visegrádským fondem pozvat odbornice ze Skotska, které školí vaření venku – v souladu s evropskou legislativou. Bude se zde řešit i stravování v lesních klubech. "Navrhovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví totiž, zdá se, zakazuje manipulaci s jídlem mimo budovy úplně všem. Proto na to musíme reagovat," doplňuje Valkounová.

Eva Davidová, 13.05.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

14.05.2019 10:00 Kulatý stůl "Stravování v lesních mateřských školách"