Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Předseda Senátu v USA podpořil fungování českých škol (05.06.2019)

Podpora českých škol v Severní Americe byla hlavním tématem cesty předsedy Senátu Jaroslava Kubery, který společně s předsedou komise pro krajany Tomášem Czerninem zavítal do Pittsburghu a New Yorku. V New Yorku se delegace zúčastnila také jednání se starostkou Manhattanu a s velvyslankyní Stálého zastoupení při OSN v New Yorku.

Předseda Senátu se starostkou Manhattanu a doprovodem

Předseda Senátu se starostkou Manhattanu a doprovodem

 

Výroční konference českých škol v Severní Americe se konala v Pittsburghu, kde dodnes žije velká část českých krajanů. Pittsburská dohoda z roku 1918 se stala zakládajícím dokumentem společného státu Čechů a Slováků. Předseda Senátu ocenil práci všech, kteří v USA vyučují češtinu. „Vnímám velmi pozitivně, že v USA a Kanadě je tolik českých škol, celkově tři desítky. Jsou nejen místem, kde se děti učí češtinu a také českou a slovenskou historii, ale také prostředím, kde se lidé scházejí a školy se tak stávají spontánními kulturními centry,“ řekl Jaroslav Kubera, který kromě návštěvy výroční konference českých škol zavítal také do několika zařízení, kde se převážně potomci českých krajanů učí rodnou řeč svých rodičů.

V New Yorku předseda Senátu navštívil krajanský spolek BBLA a jednal také se starostkou Manhattanu Gale Brewerovou. Mluvili o vodním a odpadovém hospodářství, ale také o důsledcích migrace a o dopravě v metropoli. „Shodli jsme se s paní starostkou, že problémy měst jsou všude obdobné, nezáleží příliš na velikosti. Překvapilo mě, že město New York má jen 303 tisíc zaměstnanců při ročním rozpočtu 92 miliard dolarů, to je na naše poměry velmi málo,“ uvedl Kubera.

Jeho návrat do ČR bude spojen s převozem sbírky pozůstalostí Edvarda a Hany Benešových, které nedávno zakoupilo Národní muzeum. Jedná se o oděvy, sklo, fotografie, etnografické materiály ze sbírky H. Benešové nebo osobní dokumenty a projevy E. Beneše na gramofonových deskách.

 

Eva Davidová, 05.06.2019