Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Slovenské národní povstání i následná partyzánská válka zatížily Třetí říši zcela mimořádně (29.08.2019)

Projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery na vzpomínkové akci u příležitosti 75. výročí Slovenského národního povstání

 

Banská Bystrica, 29. srpna 2019

 

Vážená paní prezidentko, vážení vysocí ústavní činitelé, vzácní hosté, milí přátelé!

Když 27. října 1944 definitivně padla Banská Bystrica a hlavního města Slovenského národního povstání se po těžkých bojích zmocnila německá vojska, kde kdo si mohl myslet, že vzepětí a odpor Slováků proti nacismu je u konce.

U konce však zdaleka nebyl. Naopak.

A tak dnes, sedmdesát pět let od vypuknutí Slovenského národního povstání, stojíme u památníku připomínajícího ony slavné dny, abychom uctili ty, kteří ve Slovenském národním povstání položili život. Abychom uctili ty, kteří zvedli hlavu a rozhodli se za svobodu bojovat. Abychom uctili událost, která má pro Slovensko, zvláště od dob samostatnosti, mimořádný význam.

Vždyť Slovenské národní povstání i následná partyzánská válka zatížily Třetí říši zcela mimořádně. Umožnily Rudé armádě postupovat na západ, přes Slovensko do Čech a dál do Německa. Demokratickému světu byl dán jasný signál. My, Slováci, za cenu nejvyšších obětí, stojíme na straně spojenců, jsme součástí koalice, která drtí nacistickou moc.

Tuto příslušnost k protinacistické koalici ostatně dokládá i účast zahraničních bojovníků z Francie, Anglie, Polska, Bulharska či Rumunska. S hrdostí připomínám, že zde, na straně osvobozenecké armády Slovenska, bojovalo i dva tisíce Čechů.

Slovenské národní povstání bylo událostí, která spolu s Pražským povstáním a atentátem na Reinharda Heydricha významně přispěla k tomu, aby se na jaře 1945 zařadilo Československo k vítězným zemím.

Nicméně stejně jako Heydrichiáda bylo také Slovenské národní povstání vykoupeno krví nevinných obětí. Také vy máte svoje „Lidice a Ležáky“  - v Kremničce, v Německé, v Ostrém Grúni, na Kališti… Všem těmto zavražděným nevinným obětem stejně jako partyzánům a vojákům patří naše vděčnost, obdiv a stálá vzpomínka.

Jsem rád, že českou delegaci zastupují vedle mě předseda vlády i předseda Poslanecké sněmovny. Česká republika tak dává jasný signál, jak hluboký význam pro nás Slovenské národní povstání má.

Čest památce všem, kteří zde obětovali svoje životy pro naši společnou svobodu.

Děkuji vám za pozornost.

Eva Davidová, 29.08.2019