Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Jaroslav Kubera na meziparlamentní konferenci v Budapešti podpořil rozšíření EU o země jihovýchodní Evropy (04.11.2019)

4. listopadu 2019, Budapešť. Na konferenci zemí jihovýchodní Evropy vystoupil předseda českého Senátu po boku předsedy maďarského Národního shromáždění Laszló Kövéra, předsedkyně polského Sejmu Elzbiety Witek a předsedy slovenské Národní rady Andreje Danka. Bylo to poprvé, kdy se hlavy parlamentů Visegrádské skupiny v pořadí již 9. regionální konference zúčastnili. Ve společném prohlášení apelovali na co nejrychlejší zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera s předsedy parlamentů zemí jihovýchodní Evropy a Visegrádské skupiny

Předseda Senátu Jaroslav Kubera s předsedy parlamentů zemí jihovýchodní Evropy a Visegrádské skupiny

 

„Nestanou-li se země jihovýchodní Evropy součástí stabilního a prosperujícího prostoru, který dosud EU nabízí, zákonitě se obrátí jinam - a je nám všem při pohledu na mapu jasné kam. Nežádám, abychom změkčovali kritéria. Sami dobře víme, že nám tvrdě nastavená pravidla pomohla. Na druhou stranu nelze jen slibovat a slibovat a přitom klást stále nové požadavky,“ řekl Jaroslav Kubera ve svém projevu.

Konference v maďarském parlamentu se účastnily hlavy parlamentů Černé Hory, Severní Makedonie, Srbska, Albánie a Bosny a Hercegoviny. V úvodu ji zahájil maďarský premiér Viktor Orbán. Zmínil mimo jiné ambice své země ujmout se v Evropské komisi portfolia zaměřeného na sousedství a rozšíření EU, čímž by země západního Balkánu získaly v Bruselu spojence: „Uznali jsme Kosovo, máme dobré vztahy s Chorvatskem, Srbskem i Bosnou a Hercegovinou, stejně tak s Tureckem. Věřím, že to nás staví do dobré pozice.“

Sue Nguyen, 04.11.2019