Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Makedonie provedla odvážný krok směřující k integraci do EU, zaznělo v Senátu (22.10.2018)

Předseda Senátu Milan Štěch jednal s nejvyšším představitelem Shromáždění Makedonské republiky Talatem Xhaferim. Hovořili o snahách Makedonie o vstup do NATO a EU.

Milan Štěch a Talat Xhaferi

Milan Štěch a Talat Xhaferi

Předseda Senátu Milan Štěch podpořil snahu Makedonie o vstup do EU, přestože přístupové rozhovory podle něj budou složité. "Situace v EU je dnes horší, než když se připojovala Česká republika. Blíží se brexit, máme zkušenost z finanční krize, ve které figurovalo Řecko. Přístupová jednání Makedonie budou jistě složitější, ale překážky se dají překonat," ujistil při jednání předseda Senátu Štěch svého protějška, kterému také nabídl pomoc při přípravě na příštupové rozhovory. Vyzval, aby země vyškolila své úředníky a nabídl také zkušenosti místním politikům, aby se na jednání s Bruselem dobře připravili. Doplnil, že po připojení k EU do Česka začali přicházet investoři, kteří vyžadují bezpečnostní jistotu a také důvěru země, kterou EU bezesporu přináší.

"Měli jsme na výběr jít kupředu, nebo zůstat v izolaci," vysvětlil předseda Talat Xhaferi postup makedonského parlamentu, který v pátek odhlasoval ústavní změny zakotvující nový název státu Republika Severní Makedonie. Přejmenování má ukončit čtvrtstoletí trvající spor s Řeckem, které doposud blokovalo vstup sousední balkánské země do EU a NATO.

V zářijovém referendu se pro změnu názvu země vyslovila drtivá většina hlasujících, výsledek byl ale kvůli nízké volební účasti označen za neplatný. Vláda změnu schválila 8. října.

Eva Davidová, 22.10.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

22.10.2018 19:00 Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch s chotí pořádá za účasti předsedy Výboru pro záležitosti EU Senátu Parlamentu ČR V. Hampla slavnostní večeři na počest předsedy Shromáždění Makedonské republiky J.E. pana Talata Xhaferiho s chotí.