Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Jednání s prezidentem Indonésie i podpora byznysu – předseda Senátu Štěch prohlubuje vazby na jihovýchodě Asie (19.09.2018)

Předseda Senátu Milan Štěch v Jakartě jednal s prezidentem Indonésie a zúčastnil se jednání na 4 ministerstvech. Setkal se také se zástupci největší muslimské organizace v zemi, která se v poslední době soustředí na boj proti radikalizaci islámu. Se svými partnery ve vedení místního parlamentu hovořil zejména o příležitostech pro české podnikatele.

Jednání s prezidentem Indonésie

Jednání s prezidentem Indonésie

Doprovodnou podnikatelskou delegaci tvoří zástupci patnácti firem. „Dnes můžeme těžit z toho, že vztahy mezi Českem a Indonésií nejsou zatíženy žádnými problémy. Můžeme rozšířit hospodářskou spolupráci zejména v oblastech, kde jsou české firmy konkurenceschopné, třeba při výstavbě a provozování vodních elektráren, o které má Indonésie i díky svým přírodním podmínkám zájem,“ řekl předseda Senátu Milan Štěch. Prezident Indonésie, která vykazuje pětiprocentní meziroční růst HDP, vytyčil nový energetický plán, na kterém se mohou čeští podnikatelé podílet. Delegace pod vedením předsedy Senátu se v úterý přesunula z hlavního města Jakarty do Yogyakarty, kde se uskutečnilo druhé podnikatelské fórum určené ke kontaktům českých a indonéských podnikatelů.

„Přijel jsem představit zemi, ze které pochází značky Baťa, Škoda, Java, Zetor. To jsou v Indonésii známé pojmy. Potřebujeme ale otevírat nové možnosti vzájemné obchodní spolupráce. Potenciál má energetika, dopravní infrastruktura, obranný průmysl, léčiva, zdravotnická zařízení, finanční služby a další,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory ČR Michal Štefl, který vede podnikatelskou misi.

Senátní delegace se v Jakartě setkala s prezidentem Joko Widodem, který vyzdvihl historickou podporu Česka při vyhlášení nezávislosti Indonésie a na základě dobrých vzájemných vztahů chce prohloubit vazby dnešní, a to na úrovni politické i hospodářské. Prezident čtvrté nejlidnatější země světa hovořil i o globálních dopadech, které můžou způsobit kroky omezující liberalizaci obchodu.

Při jednání na ministerstvech byla ze strany Indonésanů zmíněna řada projektů, které chce země realizovat a na kterých by se mohly podílet české firmy. Ministr pro námořní záležitosti otevřel téma možné těžby kovů vzácných zemin z mořského dna, která nabízí prostor pro specializované technologické firmy.

V Yogyakartě se předseda Senátu setkal s místním sultánem Hamengku Buwono X., který je zároveň guvernérem této oblasti a nabídl prostor ke spolupráci s místními podnikateli, např. při budování dopravní infrastruktury, zejména železnic. „Naším úmyslem není přijet do Indonésie a prodávat tady jen zboží. Naše firmy chtějí navazovat dlouhodobou spolupráci a podílet se na místních projektech,“ uzavřel předseda Senátu Štěch.

Eva Davidová, 19.09.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

16.09.2018 00:00 16.9.-21.9.2018, Indonéská republika, Srílanská demokratická socialistická republika Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch spolu s předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a členem Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu ČR T. Grulichem, předsedou Volební komise Senátu Parlamentu ČR a členem Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu L. Jeništou, místopředsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu Parlamentu ČR H. Mezianem, členem Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR L. Kantorem a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR R. Martínkem oficiálně navštíví Indonéskou republiku a Srílanskou demokratickou socialistickou republiku.