Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Místopředsedkyně Senátu Horská zahájila výstavu v Kyjevě (19.09.2018)

Ve čtvrtek 13. září byla v Kyjevě zahájena ukrajinská verze výstavy „Za vaši a naši svobodu 1968–2018“. Výstava ukazuje, že odpor vůči invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa vyjadřovali lidé v celém komunistickém bloku.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Za Českou republiku na akci vystoupila 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská: „Jsem moc ráda za jakoukoli připomínku srpnových událostí roku 1968 v Československu. Pro náš národ šlo o jeden z osudových okamžiků. Za tuto Vaši dnešní připomínku Vám proto ze srdce děkuji. A přeji si pouze jedno: aby se nic takového již neopakovalo. Vojska cizích zemí nemají v našich státech bez našeho souhlasu co pohledávat. To říkám se vší vážností a se znalostí věci na východě vaší země a událostí na Krymu. Pro mě jsou tato území součástí vaší země a odmítám, aby se tam rozpínalo Rusko.“

Na rozdíl od ostatních jazykových mutací, které jsou vystaveny v USA, ČR a Rusku, byla expozice vytištěna na velkoformátové panely a je k vidění v exteriéru – na hlavním kyjevském náměstí Svobody, tzv. Majdanu. Ukrajinští historici navíc výstavu doplnili o další případy protestů proti okupaci, objevené v nedávno odtajněných archivech KGB.

Otevření výstavy, kterou vytvořil Ústav pro studium totalitních režimů, se zúčastnili účastníci protestů – Mustafa Džemilev a Zorjan Popaďjuk z Ukrajiny, Joanna Helander z Polska – a dále pak dva příbuzní protestujících –  Jurij Makuch, synovec Vasyla Makucha, a Volodymyr Ivkov, syn Volodymyra Ivkova z Mykolajeva.

 

Denisa Čermáková, 19.09.2018