Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Milan Štěch: Arménie se může na podporu České republiky spolehnout (22.08.2018)

Předseda Národního shromáždění Arménské republiky Ara Bablojan zahájil třídenní oficiální návštěvu České republiky. Dnes odpoledne přivítal arménskou delegaci v sídle Senátu Parlamentu ČR předseda horní komory Milan Štěch, na jehož pozvání se návštěva koná.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

„Česká republika je pro nás důležitým partnerem v srdci Evropské unie a vztahy mezi Arménskou a Českou republikou pro nás mají velkou hodnotu,“ zdůraznil Ara Bablojan.

Bezproblémové a nadstandardní vztahy mezi Českou a Arménskou republikou ocenil i předseda Senátu Milan Štěch. „V zahraniční politice České republiky a v jejích vztazích k Arménii se nic nemění. Hodláme Arménii i nadále podporovat,“ uvedl M. Štěch.

Ocenil zároveň, že se Arménie snaží i přes mimořádně problematickou situaci v celém regionu budovat korektní vztahy s dalšími zeměmi, včetně Ruska a Íránu. „Jsme nicméně přesvědčeni, že nejvíce společného má Arménie s křesťanskou Evropou. Zcela přirozeně by proto měla Evropská unie Arménii co nejvíce podporovat,“ dodal předseda českého Senátu.

Tématem jednání byly vedle bilaterálních vztahů mezi oběma státy také možnosti spolupráce v oblasti hospodářství, obchodu, školství či kultury. Předsedové ocenili význam dohody o posílení partnerství mezi EU a Arménií a zabývali se také mezinárodními vztahy, zahraniční politikou, vízovou politikou ad.

Představitelé obou zemí otevřeli při jednání rovněž problematiku Náhorního Karabachu, přičemž se shodli, že tato otázka nemá jiné než mírové řešení.

Během své cesty se předseda Národního shromáždění Arménské republiky setká dále mimo jiné s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ČR a navštíví Památník Lidice.

Pavlína Heřmánková, 22.08.2018