Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Upřednostnit zájmy politických stran před vůlí voličů je nepřijatelné, říkají předsedové senátorských klubů STAN a SEN 21 a Piráti (18.03.2021)

18. března 2021, Praha. Senátoři Petr Holeček, předseda klubu Starostové a nezávislí, a Václav Láska, předseda klubu SEN 21 a Piráti, na tiskovém briefingu reagovali na aktuální vývoj příprav volebního zákona v Poslanecké sněmovně, kde ústavně-právní výbor schválil návrh poslance Marka Bendy. Podle něj by politické strany mohly určovat regiony, v nichž se zbývající mandáty přerozdělí.

Zleva: Václav Láska (SEN 21 a Piráti), Petr Holeček (STAN)

Zleva: Václav Láska (SEN 21 a Piráti), Petr Holeček (STAN)

 

 „Senátoři napříč politickým spektrem předem vstřícně uváděli, že podobu volebního zákona ponechají na dohodě sněmovních stran, až na dvě výjimky. Požadovali jsme zachování 14 volebních krajů a metodu přepočtu hlasů na mandáty, která by nepoškozovala menší strany. Byť se navržená Imperialiho metoda nepoužívá v žádné evropské zemi a nahrává stranám s vyšším volebním výsledkem, umíme se s ní smířit. Ovšem ve druhém skrutiniu by se mělo rozdělovat velké množství mandátů dle rozhodnutí sekretariátů politických stran. To nemůžeme pro vážné výhrady rozporu s ústavou schválit,“ uvádí předseda Senátorského klubu Starostové a nezávislí Petr Holeček (STAN).

„Pokud připustíte situaci, kdy po skončení voleb bude o tom, kdo byl zvolen, rozhodovat stranický aparát a nikoli počet odevzdaných hlasů, je to popření smyslu samotných voleb,“ podotýká Václav Láska (SEN 21), předseda Senátorského klubu SEN 21 a Piráti.

„Volební úprava má být pro voliče co nejférovější. Tomu se bohužel návrh Marka Bendy dosti vzdaluje. O tom, kdo zasedne ve Sněmovně, mají rozhodovat voliči. Pevně doufám, že návrh neprojde Sněmovnou. V opačném případě jsme připraveni se mu v Senátu postavit,“ zdůrazňuje senátor Zdeněk Hraba (STAN), předseda Stálé komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury.

 

Sue Nguyen, 18.03.2021