Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zahraniční výbor apeluje na vysvobození zajatých námořníků a zadržených lodí na Ukrajině (28.11.2018)

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost jednomyslně podpořil stanovisko ministerstva zahraničí, které apeluje na vysvobození zajatých námořníků a zadržených lodí a také připomíná územní celistvost Ukrajiny.

Zasedání Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

Zasedání Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost

"Usnesení se věnuje konfliktu mezi Ruskou federací a Ukrajinou, protože víme, že tam došlo k napadní plavidel Ukrajiny ze strany Ruska. Dnešní usnesení vyzývá k propuštění námořníků, uvolnění zadržovaných plavidel a připomíná územní svrchovanost Ukrajiny, která i v tomto případě byla ve hře, protože se jedná o moře, které vždy náleželo Ukrajině," shrnul výsledky jednání výboru jeho předseda Pavel Fischer, který zároveň vyzdvihnul, že stanovisko senátorů bylo jednotné a pro znění usnesení hlasovali všichni jeho přítomní členové. Projednávání tohoto aktuálního tématu se zúčastnili také experti z ministerstva zahraničí a ministerstva obrany.

"Vracíme se k otázce Krymu, který byl protiprávně zabrán Ruskem. To jsou věci, které je třeba vnímat velmi citlivě, protože to, co se teď děje na Ukrajině, se zítra může dít někde na severu Evropy. To je otázka bezpečnosti celé Evropy, o kterou tady jde v první řadě," vysvětlil předseda výboru Pavel Fischer.

 

 

 

Eva Davidová, 28.11.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

28.11.2018 10:00 2. schůze Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost