Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Veřejné slyšení bezpečnostního výboru: Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům (25.09.2020)

V pátek, 25. září 2020, proběhlo v Senátu veřejné slyšení na téma "Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům". Slyšení uspořádal Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

„Spolupráce s různými institucemi z totalitních zemí může být velmi nebezpečná! Na úrovni obcí, měst a krajů o tomto nebezpečí neexistuje dostatečné povědomí a totalitní země toho využívají. Vyplývá to z šetření bezpečnostního výboru Senátu a také ze slov šéfa BIS Michala Koudelky, který byl dnes jedním z účastníků slyšení. Problém však nejsou jen samosprávy a státní instituce, ale také akademická sféra,“ říká předseda výboru Pavel Fischer.

Slyšení zahájil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Následovala vystoupení komisařky Věry Jourové (prostřednictvím videa) o dezinformacích, dále náměstka ministra zahraničních věcí Martina Povejšila o mezinárodní bezpečnostní situaci.

Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka uvedl, že z pohledu BIS mohou být všechny části veřejné správy od nejmenšího úřadu po největší ministerstva cílem zahraničního vlivu, přičemž se nepřátelské mocnosti zaměřují a rekrutují spolupracovníky v regionální politice a v akademické sféře. Senátorka Renata Chmelová uvedla příklady z praxe a promluvila o čínském tlaku v Městské části Praha 10. Profesorka Olga Lomová přirovnala postup čínské jednotné fronty k „permanentní marketingové kampani na obrazu ČLR, která je vedena PR agenturou s neomezenými zdroji.“

Dále vystoupili analytici Jakub Kalenský Atlantic Council, uvedl, že EU je v boji s dezinformacemi aktivní, ale boj nezvládá, a to také kvůli personálnímu a finančnímu podhodnocení. Analytička East StratCom Monika Richter promluvila prostřednictvím videokonference o záplavě dezinformací v souvislosti s koronavirem. Vedoucí Centra proti terorismu a hybridním hrozbám MV Benedikt Vangeli popsal, jak vypadají školení Ministerstva vnitra pro státní správu, která ale nedostávají zástupci krajů, měst a obcí. 

O zkušenostech s vměšováním ruského vlivu do záležitostí samospráv promluvil primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib, starosta Městské části Praha 6 Ondřej Kolář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Za sněmovní komisi pro hybridní hrozby pak vystoupili poslanci Robert Králíček, Helena Langšádlová a Pavel Žáček. 

„Náš výbor (pro zahraničí, obranu a bezpečnost) pracuje na tématu zahraničního vlivu kontinuálně poslední dva roky. Dnešní akce navazuje na veřejné slyšení o národní bezpečnosti a obchodování s Čínou z minulého roku, které přivedlo ke spolupráci subjekty, které by se jinde nesetkaly, například z bezpečnostní a podnikatelské komunity. Toto veřejné slyšení je unikátní v tom, že se podařilo shromáždit všechny dotčené na jednom slyšení. Jejich zkušenosti umožňují komplexní pohled na problematiku a výsledky jsou jasné. Je potřeba obnovit a v některých případech zcela vybudovat autoritu státu. Není možné, aby obce, města, kraje a státní instituce nadále podceňovaly kontakty s Čínou a dalšími totalitami. Cena je příliš vysoká. Závěry a doporučení dnešního slyšení budeme projednávat na příští schůzi bezpečnostního výboru Senátu a určitě o nich budeme informovat vládu,“ uvedl Pavel Fischer. 

Denisa Čermáková, 25.09.2020

Odkaz na akce v kalendáři:

25.09.2020 09:00 Veřejné slyšení "Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům"
25.09.2020 14:15 Tiskový briefing k veřejnému slyšení "Odolnost veřejných institucí vůči zahraničním vlivům"