Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Cesta na Taiwan: Důvody pro upřednostnění komerčního letu (09.08.2020)

Zveřejňujeme hlavní důvody pro volbu komerčního letu s taiwanskou leteckou společností pro cestu předsedy Senátu Parlamentu ČR s delegací na Taiwan.

  • Technické možnosti a bezpečnostní požadavky vládní letky AČR. Vládní letka AČR v současné době nedisponuje takovým typem letadla, které by bylo schopno doletět přímo z Prahy do Taipeie. V případě letu Praha – Taipei by bylo nutné absolvovat jedno technické mezipřistání na dotankování paliva a jedno technicko-bezpečnostní mezipřistání na dotankování paliva a nutný odpočinek posádky v délce trvání 14 hodin.
  • Současná epidemiologická situace. Současná epidemiologická situace a s tím spojená omezení v uvažovaných zemích vhodných pro mezipřistání (Omán, Indie, Filipíny, Thajsko) neumožňují absolvovat technická a bezpečnostní mezipřistání bez povinné karantény nejen pro posádku, ale i pro celou delegaci. Z důvodů současných opatření není proto ani možné vyslat v předstihu do zmiňovaných zemí náhradní posádky. Rovněž taiwanská strana uplatňuje přísná zdravotnická opatření a striktně vyžaduje v případě přerušení letu ve třetích zemích povinnou karanténu.   
  • Rychlost a kapacita komerčního letu. Doba trvání komerčního letu bude 13,5 hodiny, což je výrazně kratší doba, než za jakou by tam byla v ideálním případě schopna doletět vládní letka. Kapacitní možnosti komerčního letu také umožní uspokojit více požadavků na účast v delegaci z podnikatelské, akademické a kulturní sféry.   
  • Finanční náročnost komerčního letu. Po dohodě obou stran se česká strana podílí na nákladech letu Praha – Taipei částkou 130.000,- €, přičemž minimální odhad nákladů na let vládní letkou byl 4.000.000,- Kč.  

Sue Nguyen, 09.08.2020