Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

19 senátorů navrhuje Ústavnímu soudu ČR zrušit daňový balíček, nebyl přijat ani vyhlášen dle ústavy (14.01.2021)

Skupina 19 senátorů ze tří senátorských klubů, zastupovaná senátorem Davidem Smoljakem, podává k Ústavnímu soudu ČR návrh na zrušení tzv. daňového balíčku. Zákon podle nich nebyl přijat ani vyhlášen ústavně předepsaným způsobem, z jejich pohledu byl v rozporu s ústavou zejména postup prezidenta republiky.

Zleva: Advokát a europoslanec Stanislav Polčák, senátor David Smoljak

Zleva: Advokát a europoslanec Stanislav Polčák, senátor David Smoljak

 

Navrhovatelé jsou přesvědčeni, že postup zvolený prezidentem republiky, který zákon nepodepsal, ale vrátil s odůvodněním sněmovně, plně naplnil formální náležitosti tzv. suspenzivního veta, jak jej stanovuje ústava. V takovém případě zákon nemůže vstoupit v platnost bez nového hlasování v dolní komoře. Senátoři klubů Starostové a nezávislí, SEN 21 a Piráti a KDU-ČSL a nezávislí se proto obrátí na ústavní soud. V právním státě je podle nich nutné trvat na tom, aby vyhlášení zákona předcházel formálně bezchybný proces, který posiluje princip právní jistoty a důvěry v platné právo.

Na přijetí tohoto zákona bylo špatně úplně všechno. Nejprve ho omylem přijala Poslanecká sněmovna, pak ho omylem vetoval prezident republiky a na závěr ho v rozporu s ústavními pravidly nechal ve Sbírce zákonů vyhlásit předseda Poslanecké sněmovny,“ uvádí senátor David Smoljak, který skupinu senátorů zastupuje.

Ústava výslovně v článku 51 požaduje, aby byl přijatý zákon před jeho publikací ve Sbírce zákonů podepsán předsedou Poslanecké sněmovny, prezidentem a premiérem. Daňový balíček podepsal předseda KSČM Vojtěch Filip a předseda vlády Andrej Babiš. Jak mají občané věřit, že zákon byl přijat a vyhlášen ústavně předepsaným způsobem, obzvláště když postup prezidenta vyvolává zásadní pochybnosti, když na něm navíc chybí dva podpisy, které přímo vyžaduje ústava? říká advokát Stanislav Polčák, který návrh k Ústavnímu soudu ČR připravil. Podle něj může dojít k nahrazení podpisu předsedy Poslanecké sněmovny pouze ze závažných důvodů, nikoli jen proto, že „neměl čas zákon podepsat“.

Senátoři argumentují, že přijetí a vyhlášení zákona jsou mimořádně významné ústavní akty, které mají posilovat důvěru občanů v právní řád. Tak významný zákon, podle něhož občané mají platit státu daně, nemůže být přijímán a vyhlašován jako v nějaké banánové republice. Toto ohýbání předepsaných ústavních pravidel musí skončit,“ uzavírá senátor David Smoljak.

 

Související dokumenty

1. Argumenty senátorů k ústavnímu soudu

2. Kompletní znění podání k ÚS

3. Podpisový arch

 

Sue Nguyen, 14.01.2021