Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba: Mezi zákonodárci je vůle se dohodnout. Bonus pro vítěze zřejmě nemá šanci (10.02.2021)

Ve středu 10. února jednala Stálá komise Senátu pro Ústavu ČR a parlamentní procedury o možnostech úpravy volebních pravidel v souvislosti s nálezem Ústavního soudu. Podle jejích členů mají změny být minimalistické a mají se týkat oblastí, které soud označil za protiústavní. Se svými protějšky ze sněmovní ústavní komise se senátorky a senátoři dohodli na pokračování společných jednání.

Senátor Zdeněk Hraba

Senátor Zdeněk Hraba

 

„V Senátu je zřejmě největší shoda na zachování čtrnácti volebních krajů. Změna volební úpravy by měla být podle naší komise srozumitelná a minimalistická, přesně v rámci mantinelů, které stanovil Ústavní soud,“ říká k výsledku jednání předseda ústavní komise senátor Zdeněk Hraba. 

Jednání se zúčastnili i zástupci sněmovní komise pro ústavu, včetně její předsedkyně Kateřiny Valachové. Podle poslaneckých vyjádření by k projednávání novely volebního zákona mohlo dojít na březnové schůzi Sněmovny. Z jednání dále vyplynulo, že se v nejbližší době uskuteční společná schůzka zástupců senátorských a poslaneckých klubů společně s vedením obou parlamentních komor. Přítomni budou také předsedové ústavně-právních výborů a obou ústavních komisí.

K otázce tzv. bonusu pro vítěze voleb senátor Hraba uvedl: „Mám za to, že umělé zvýhodňování vítěze voleb na úkor stran s nižším volebním výsledkem není potřeba, protože se ukázalo, že nefunguje. K záměru posílit stabilitu koalic rozhodně za posledních 20 let nevedlo.“

 

Sue Nguyen, 10.02.2021