Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

V Senátu se budou diskutovat přínosy i rizika současné praxe v očkování (27.03.2019)

Na veřejném slyšení Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku budou zítra, 28. března 2019, diskutovat politici a odborníci o současné situaci v očkování u nás i ve světě.

„Chceme se k problematice očkování postavit čelem, a tak jsme k veřejnému slyšení sezvali odborníky jak z řad zdůrazňujících přínosy současné očkovací praxe, tak i odborníky upozorňující na její rizika,“ říká za organizátory senátor a člen výboru Jaroslav Malý.

Mezi hlavní témata bude patřit i novela zákona schváleného vládou, která počítá s odškodněním případných zdravotních následků povinného očkování.  Diskutovat se bude i situace kolem očkování na spalničky. Příspěvky se zcela jistě dotknout i trendu stále snižující se proočkovanosti populace a také rozhodnutí Ústavního soudu, který před třemi lety rozhodl o tom, že očkování lze za určitých podmínek odmítnout. „Nechceme se vyhýbat žádnému tématu. Na místě budou všichni klíčoví lidé, kteří v Česku mají k systému očkování co říci,“ doplňuje senátor Jaroslav Malý. Očkování je obecně považováno za nejúčinnější známý způsob, jak předejít infekčním nemocem. Díky očkování se některé nemoci podařilo téměř eliminovat. „Usilujeme-li však o kolektivní imunitu a nařídíme proti nejnebezpečnějším nemocem očkovat povinně, musíme také nést následky za újmu na zdraví, kterou tím nechtěně určitému počtu lidí můžeme způsobit,“ říká Malý. O přínosech a rizicích očkování přijdou diskutovat s politiky vakcionologové, odborníci infekčního lékařství i z řad oponentů současné očkovací praxe.

Veřejné slyšení se bude konat od 10.00 hod. v Zaháňském salonku (vstup přes recepci C1), program slyšení je k dispozici zde.

Akreditace médií na cermakovad@senat.cz.

Denisa Čermáková, 27.03.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

28.03.2019 10:00 Veřejné slyšení "Aktuální problémy očkování"