Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Senátoři jednali s chorvatskou prezidentkou, podporují vstup země do schengenského prostoru (11.04.2019)

Do Senátu zavítala chorvatská prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovićová. Se senátory při společné večeři hovořila o rozšiřování EU, problémech západního Balkánu a také o ženách v politice.

Senátoři s chorvatskou prezidentkou

Senátoři s chorvatskou prezidentkou

 

Předseda Senátu Jaroslav Kubera, který se zúčastnil již poledního setkání s chorvatskou prezidentkou na Pražském hradě, ocenil při společné večeři vzájemné bezproblémové vztahy mezi ČR a Chorvatskem a připomněl, že vnímá Chorvatsko jako důležitého a stabilního politického a ekonomického partnera naší země. Země západního Balkánu podle něj potřebují vizi vstupu do EU.

Chorvatská prezidentka hovořila o problémech se zajišťováním bezpečnosti na chorvatských hranicích. Podle ní se v poslední době zvyšuje počet nelegálních migrantů, kteří se snaží přes východní hranice vniknout do Chorvatska. To se chce v budoucnu chce ještě více zaměřit na moderní technologie při hlídání hranic. Podle ní by Chorvatsku prospěl vstup do schengenského prostoru, protože by se mohla země více soustředit právě na zajištění východní hranice. 

Tématem rozhovorů bylo také zastoupení žen v politice a vedoucích pozicích. „Ženy nepotřebují kvóty, ale pouze prostor pro to, aby prokázaly své osobní kvality. To bylo viditelné dnes při obědě na Pražském hradě, kde prezident Miloš Zeman vlivem osobního kouzla a autority paní prezidentky vydržel na své poměry nevídaně dvě hodiny bez cigarety,“ ocenil předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Eva Davidová, 11.04.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

11.04.2019 18:00 Předseda Senátu PČR J. Kubera s chotí pořádá za účasti 1. místopředsedy Senátu PČR J. Růžičky, místopředsedkyně Senátu PČR M. Horské, místopředsedy Senátu PČR J. Horníka, předsedy Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Hampla a místopředsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR P. Kunčara slavnostní večeři na počest prezidentky Chorvatské republiky J.E. paní Kolindy Grabar-Kitarović s chotěm.