Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Vzpomínáme na statečné vojáky, policisty, sokoly, skauty a desítky Pražanů, kteří bojovali a umírali za ideály své republiky (05.05.2019)

Projev předsedy Senátu Jaroslava Kubery na pietní vzpomínce před budovou Českého rozhlasu v Praze:

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Vážené dámy, vážení pánové, vzácní hosté, občané Prahy,

dobrý den!

Sešli jsme se dnes u budovy Českého rozhlasu u příležitosti již 74. výročí vypuknutí Pražského povstání v květnu 1945. Jsme zde proto, abychom uctili památku padlých v boji o rozhlas v době nacistické nadvlády v naší zemi. Právě rozhlas svou výzvou občanům k mobilizaci proti nacistům sehrál při květnovém povstání klíčovou roli.

Dramatické události, a nebylo jich v historii československého rozhlasu málo, měly společného jmenovatele – boj proti totalitě, boj za demokracii. Není větší oběti, kterou může kdokoli z nás přinést, než položit vlastní život.

Nesmírně si proto vážím všech lidských obětí bojů o vinohradský rozhlas. Velice bych si přál, abychom na ně nejen nezapomínali, ale abychom stále posuzovali a poměřovali jejich odvahu, jejich obětavost a vlastenectví s  jevy, které nás dnes stále obklopují – chytračení, sobectví, demagogie, populismus.

Přemýšlejme o tom. I tímto způsobem totiž můžeme uctít památku statečných vojáků, policistů, sokolů, skautů a desítek dalších Pražanů, kteří zde bojovali a umírali v květnu 1945 za svobodu, za svou republiku a její ideály, kterým bezvýhradně věřili.

Proto mi dovolte, abych vzdal čest památce všech padlých v bojích o rozhlas a zároveň vyjádřil naději, že se už nikdy nebude za svobodu slova před vinohradskou budovou rozhlasu prolévat krev.

Děkuji vám za pozornost.

 

Eva Davidová, 05.05.2019

Odkaz na akce v kalendáři:

05.05.2019 12:30 Budova Českého rozhlasu, Vinohradská 12, Praha 2 Předseda Senátu PČR J. Kubera a 1. místopředseda Senátu PČR J. Růžička se zúčastní vzpomínkového pietního aktu před budovou Českého rozhlasu u příležitosti 74. výročí Pražského povstání a konce 2. světové války.