Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Jaroslav Kubera na inauguraci ukrajinského prezidenta: Ukrajina má v Česku spolehlivého spojence (20.05.2019)

Předseda Senátu Jaroslav Kubera se zúčastnil inaugurace ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenskyj záhy po inauguraci rozpustil parlament a země tak spěje k mimořádným parlamentním volbám.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera gratuluje V. Zelenskému po uvedení do funkce ukrajinského prezidenta

Předseda Senátu Jaroslav Kubera gratuluje V. Zelenskému po uvedení do funkce ukrajinského prezidenta

 

„S ukrajinským prezidentem jsem hovořil hned po inauguraci, pogratuloval mu a ujistil ho, že v České republice má Ukrajina spolehlivého spojence, jsme na jedné straně a stojíme při sobě. To pan prezident Zelenskyj ocenil. Oznámil hned také, že by si přál, aby Ukrajinci, kteří v obrovské míře odešli a žijí v různých zemích světa, včetně Česka, přišli zpátky do země a pomáhali jí,“ uvedl předseda Senátu bezprostředně po prezidentské inauguraci v Kyjevě, kde zastupoval Českou republiku a spolu s dalšími státníky absolvoval po inauguraci krátké setkání s prezidentem.

Prezident Zelenskyj ihned po inauguraci rozpustil Národní radu (ukrajinský jednokomorový parlament). „Z politického hlediska je to poměrně radikální krok, ale záleží pouze na ukrajinských voličích, jak ho zhodnotí. Nový prezident má s Ukrajinou velké plány, ale realita je velmi složitá. Chce hlavně bojovat proti korupci, která ho znepokojuje, ale má před sebou spoustu dalších náročných úkolů. Všichni jsme mu popřáli, aby se mu dařilo naplňovat jeho vize,“ uvádí předseda Senátu Jaroslav Kubera. Inaugurace se zúčastnili také další státníci, přihlíželi i bývalí ukrajinští prezidenti.

Eva Davidová, 20.05.2019